Gizli anlaşma yaptılar! Yargılanmayacaklar

Gizli anlaşma yaptılar! Yargılanmayacaklar

  • 19 Ağustos 2017 09:01


11 Eylül ardından CIA için şüphelilere yönelik işkence yöntemlerini tasarlayan iki psikologun yargılandığı davada 3 eski esir adına davayı açan avukatlar ile anlaşmaya varıldı

ABD'de CIA'ye milyonlarca dolar karşılığında işkence yöntemleri tasarlamak, bunlara katılmak ve programı yönetmekle suçlanan iki ABD'li psikologa açılan davada anlaşmaya varıldı.

Dava, ilk kez CIA ya da özel sözleşmeyle çalışanlarının işkence yöntemlerinden sorumlu tutulması açısından özel önem taşıyordu.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) 2015 yılında ikisi yaşayan (Tanzanyalı Süleyman Abdullah Salim ve Libyalı Muammed bin Soud) 3 eski esir adına CIA'in 2002'de işe aldığı psikolog James Mitchell ve Bruce Jessen'a dava açmıştı.

Afganistanlı Gül Rahman ise ACLU'ya göre iki hafta boyunca kendisine yapılan işkence sonucu CIA'ye ait hücrede hipotermi nedeniyle ölmüştü.

CIA İKİ PSİKOLOGA UZMANLIKLARI İÇİN 81 MİLYON DOLAR VERDİ

Yapılan anlaşma sonucu CIA'ye işkence tasarlayan psikologların şüphelilerin dövülmesi, waterboarding (suda boğulma hissi yaratan bir işkence yöntemi) uygulanması, aşırı stres pozisyonlarında tutulması gibi işkence yöntemleriyle 'kişisel olarak' ilgili olmadıklarına karar verildi.

Ortak anlaşma metninde "Mitchell ve Jessen CIA için belli tutuklululara spesifik zorlayıcı sorgu metodları içeren programı hazırlamakta rollerini kabul ettiler. CIA'in programında suistimale uğrayan Gül Rahman'ın hayatını kaybetmesi ailesine acı verdi. Slim ve Bin Soud'un zorlayıcı sorgu metodlarına maruz klaması da ailelerini üzdü" dendi.

Ancak metinde psikolog Jensen'in "Ne ben ne de Dr. Mitchell davada belirtilen izinsiz uygulamalara göz yumduk, katıldık ve de izin verdik. Biz ülkemize özgürlüklerin ve güvenliğin tehlikede olduğu bir zamanda hizmet ettik" sözleri yer aldı.

Kaynak; Sputnik

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu